BM ‘dini mekânların korunması kararını’ onayladı

Doğu Akdeniz ve Ortadoğu coğrafyasında gerek kilise gerekse de tarihi camilerin en fütursuzca zarar gördüğü Kıbrıs’ın Güney ve Kuzeyinde teşvik niteliğindeki örnek BM kararıyla ilgili özellikle ‘iki toplumlu komitelerde’ bir hassasiyetin olup olmayacağı merak konusu… BM kararı, tüm ülkeleri etkili önlemler almaya çağırıyor.

BM ‘dini mekânların korunması kararını’ onayladı
banner23

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, önceki gün Mısır, Suudi Arabistan, Fas ve diğer ülkeler tarafından önerildiği belirtilen “dini mekânların korunmasına yönelik kararı” onayladı. Söz konusu karar, BM tarafından, “barış ve hoşgörü kültürünü destekleme ve nefret çağrılarını engelleme” noktasında teşvik edici kabul ediliyor…

KARAR TÜM ÜLKELERİ, ETKİLİ ÖNLEMLER ALMAYA ÇAĞIRIYOR…

Mısır’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed İdris’in dün yaptığı açıklamaya göre, “Bu karar, dini hoşgörüsüzlük ve dine dayalı ayrımcılık vakalarına binaen alındı. Bu noktada hoşgörü, bir arada yaşam ve başka dinlere mensup kişileri ötekileştirmeme değerlerinin teşvik edilmesi ihtiyacı arttı” ifadelerini kullandı. Büyükelçi, “Karar tüm ülkeleri, ayrımcılık ve şiddete teşvik eden ulusal, ırksal veya dini konulardaki nefret çağrılarını engelleme noktasında etkili önlemler almaya çağırıyor” dedi. Geçtiğimiz Aralık ayının sonunda BM 4 Şubat’ı, Dünya İnsan Kardeşliği Günü ilan eden bir kararı da onaylamıştı.

ADA’DA TAHRİBATLARIN YANI SIRA ‘SALDIRILAR’ DA OLUYOR

Doğu Akdeniz ve Ortadoğu coğrafyasında gerek kilise gerekse de tarihi camilerin en fütursuzca zarar gördüğü Kıbrıs adasının Güney ve Kuzeyinde söz konusu kararla ilgili bir hassasiyetin olup olmayacağı merak konusu… Söz konusu durum kuzeyde kiliselerin adeta ‘kendi haline’ bırakılması ya da tahribine göz yumulması şeklinde basına zaman zaman konu olurken son dönemde Güney Kıbrıs’ta camilere yapılan failleri belirsiz ‘siyasi slogan ve içerikli’ saldırılar da gündeme gelebiliyor.

İKİ TOPLUMLU KOMİTELER GÜNDEMDE TUTMALI

Söz konusu BM kararının, özellikle iki toplumlu komiteler aracılığı ile yetkili mercilerce gündemde tutulması, bu konuda adanın hem kuzey hem de güneyinde olumlu sonuçlar alınmasına vesile olabileceği değerlendiriliyor. Karar tüm ülkeleri, etkili önlemler almaya çağırıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18