Gülü gülü yapan dikenidir

Tamamen engelsiz bir hayat düşler insanoğlu. Olmayacağını bile bile dikensiz gül hayal eder. Hakikatte gülün dikensiz olmayacağını ve gülü gül yapanın dikeni olduğunu ise çok iyi bilir aslında.

    Evet, gülü gül yapan dikendir. Dikeni olmayan bir gül düşündünüz mü hiç? Dikeni olmasaydı, diğer çiçeklerden farkı olur muydu? Yani gül olur muydu? Gül, dikeniyle yeşerir. Diken engel değildir onun için. Dikensiz gül dahi olmayacağını bilen insanoğlu, dikensiz, yani tamamen engelsiz bir hayat nasıl bekler peki? Her istediğini her an temin edebilen, her şeye rahatlıkla ulaşabilen bir kişi ne kadar süreyle mutlu kalabilir? Mücadele etmeden, azmin ve umudun lezzetini tadamadan yaşanan mutluluk, sınırlı kalmaya mahkûmdur.

 Çünkü kolay kazanılanın kaybı da kolay olur. Başarı kolay olmamalıdır ki değeri olsun. Azim sınırlı olmamalıdır ki hep umut olsun. Hep umut olmalıdır ki yürekler kıymet bulsun.

 Umut, başarıdır. Umut, azmetmek, mücadele vermek, kazanmaktır. Umut, kaybetmemektir bir bakıma. Umut varsa engel yoktur çünkü. Umudun ve sevginin engeli yürektedir. Yürüyemeyen, göremeyen, işitemeyen değil umutsuz olan ve sevemeyen insan gerçek anlamda engellidir.

 Hem de yürek engellidir. En zor ve vahim olan ise yüreğin engelli olmasıdır işte. Umutsuz olmak, sevememek, baktığı halde görememek çok büyük bir zillettir insan için.

 Tamamen sorunsuz bir hayat beklemek, zorluklardan şikâyet etmek yanlıştır. Sorunsuz bir hayat, tüm sorunlardan arındırılmış bir yaşam düşünebilir misiniz? Herkesin bir derdi, mücadelesi ve sıkıntısı var.

 Zengin, fabrikasını, personelini, çekini, senetini dert eder. Fakir, borçlarından dolayı aybaşını iple çeker. Ev sahibi, ev kiralarını doğru dürüst alamadığından, evin değerinden kiralanamadığından şikâyet eder. Kiracı, ev sahibinin halden anlamadığından, kiraların çok yüksek olduğundan bahseder.

 Ortopedik engelli, yürüyebilmeyi ister. Görme engelli, görebilmeyi düşler. İşitme engelli, işitebilmenin ne olduğunu hayal eder. Kısacası herkes bir şey ister. Herkesin kendine göre bir istediği, beklediği var. Ancak şunu unutmamalıyız ki kiminin derdi olan, kimi içinde hayal oluyor çoğu zaman. Bu bir döngüdür. Herkes aynı pencereden bakmıyor hayata. Zorlukla elde edilen başarı kıymetlidir. Kıymeti kıymet yapan zorluktur belkide. İşte hayatın lezzeti ise bu aslında. Sorun yaşamak, sıkıntıyla karşılaşmak insanı mücadeleye teşvik eder. Sorunlar, mücadele, azim ve umut ile aşılabileceği gibi bu unsurlar insan hayatına hem renk verecek, hem de anlam katacaktır. Mücadelesiz, azimsiz, umutsuz adım atmak, baştan kaybetmek, anlamsız yaşam sürmektir bir bakıma. Yürüyemeyen, göremeyen, işitemeyen ya da başka herhangi bir engeli olan kişinin umudu ve azmi varsa önündeki tüm engelleri daha kolay aşacaktır. Umut ve azim yoksa hayat çok zordur. Umudun yokluğu, yüreğin engelli olduğunun bir göstergesidir diyebiliriz. Bedenler engelli olabilir. Ancak beden engellerini aşmak için mücadele etmek önemli bir adımdır. Mücadele içinde umut ve azim yeterlidir. Umudun, azmin, sevginin olmadığı yürekler engellidir değerli okurlar. Engelli yürekler ise üzmeye, üzülmeye mahkûmdur.

    Zoru değil, kolayı seçmeli insan mutlu olmak için. Hayata küsmek zor, umutlanmak ise kolay olandır.

YORUM EKLE

banner19

banner1

banner3

banner18