“Yerli istihdamı teşvik tüzüğü destek görecek mi?”

Yerel İstihdamı Destekleme konusunda Bakanlar Kurulu henüz daha bir karar üretmese de tartışmaları ülkenin tüm kesimlerini sarmış durumda. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, yerli işgücünü destekleme adına Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı bu tüzük, özel sektörde sendikalaşmanın önünü açacağı için bize göre devrim niteliğinde bir adım olacaktır dedi

“Yerli istihdamı teşvik tüzüğü destek görecek mi?”
banner23

Yerel İstihdamı Destekleme konusunda Bakanlar Kurulu henüz daha bir karar üretmese de tartışmaları ülkenin tüm kesimlerini sarmış durumda. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, yerli işgücünü destekleme adına Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı bu tüzük, özel sektörde sendikalaşmanın önünü açacağı için bize göre devrim niteliğinde bir adım olacaktır dedi. Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz de biz tüzüğün bu şekliyle uygulanmasına karşıyız. Şunu da özellikle belirtmekte fayda var biz yerel iş gücünün fazla maaş almasına karşı değiliz. Bizi emek düşmanı yapmaları derinden üzmektedir dedi

“Devrim Gibi Bir Adım”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, yerli işgücünü destekleme adına Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı bu tüzük, özel sektörde sendikalaşmanın önünü açacağı için bize göre devrim niteliğinde bir adım olacaktır. Özel sektör çalışanlarının çalışma hayatlarını düzenlemesi ve devletin yapacağı katkılar ile bu arkadaşlarımız daha iyi bir hayat standardına ulaşacaktır. Bazı sermaye kesimleri sendikaları öcü gibi görüp toplu iş sözleşmesi yapılmasına karşı çıkıyor. Bunu düşünenler bize göre özel sektör çalışanlarını daha fazla sömürmek isteyen insanlardır diye konuştu.

“Sermayeye Hizmet Eden Bir Kesim Var”

Tüzük konusunda hükümette farklı görüşler olduğunu ileri süren KTAMS Başkanı Güven Bengihan, hükümet bir bütün olarak destek vermiyor. Hükümet içerisinde sermaye kesimine hizmet eden ve ekonomik örgütlere yakın olanlar vardır. Bu nedenle de Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan tüzüğe destek vermiyorlar şeklinde konuştu.

“Özel Sektörden Gelen Bir Bakan”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, herkes tarafından da bilinir ki Çalışma Bakanı Zeki Çeler özel sektörden gelen bir Bakan’dır. Özel sektör çalışanlarının yaşadığı zorlukları bildiği için mücadele etmektedir. Bundan dolayıdır ki de özel sektör çalışanlarının hakları için mücadele vermektedir ifadelerini kullandı.

“Bu Şekliyle Karşıyız”

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz de biz tüzüğün bu şekliyle uygulanmasına karşıyız. Şunu da özellikle belirtmekte fayda var, biz yerel iş gücünün fazla maaş almasına karşı değiliz. Keşke devletimizin imkanı olsa da herkese verse. Şu anda 60 Binden fazla yerel iş gücü ülkemizde iş yerlerinde çalışmaktadır. Bizi emek düşmanı yapmaları derinden üzmektedir dedi.

“2 ila 4 Bin Kişi Yararlanacak”

Zaten devlet bizi yabancı işçi çalıştırıyoruz diye cezalandırıyor diyen Deniz, Sayın Bakan da belirtmiştir, bu tüzükten 2 ila 4 Bin kişi yararlanabilecek diye. Geriye kalan ne olacak neden ayrım yapıyoruz. Tüzüğün bu şekli ile geçmeyeceği aşikardır. Bu tüzük özelde sendikalaşmaya teşvik etmeyecektir, tam tersine olumsuz etkileyecektir. Devletimizin bütçesinde 800 Milyon TL açık varken, Sayın Bakan burada birikmiş 200 Milyon TL’yi nasıl harcayacağım diye düşünüyor. Sayın Bakan bu sayede 2 ile 4 bin tik almayı hedefliyor” iddiasında bulundu.

“Bir Masa Etrafında Toplanalım”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, beklentimiz tüm paydaşların bir masa etrafında oturup sağlıklı sürdürülebilir bir yerel iş gücünü destekleme projesi nasıl yapılmalıdır onu tartışmak diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18