Sükutu Hayale Uğradılar

Bakanlar Kurulu kamu çalışanları ve kamu emeklilerinden % 2 kesinti yapılması kararı alındı. Çalışanlardan yapılacak bu kesintilerle ilgili Kamu- Sen Başkanı Metin Atan ve Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklamada bulundu.

Sükutu Hayale Uğradılar
banner23

Bakanlar Kurulu kamu çalışanları ve kamu emeklilerinden % 2 kesinti yapılması kararı alındı. Çalışanlardan yapılacak bu kesintilerle ilgili Kamu- Sen Başkanı Metin Atan ve Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklamada bulundu. Atan, “hükümet bizi sükutu hayale uğrattı” dedi. Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu da “yasal yönde gereken adımları atacağız” diye konuştu. Hükümet ve sendikalar arasında yaşan hukuki süreç için Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklama yapan Avukat Hasan Yücelen ise “ bana göre devletin münhasıran % 2’yi yansıtmama hakkı vardır. Sendikalar bunu ancak yapılan uygulamanın yasal olmadığı gerekçesiyle mahkemeye götürebilir, ama yürütmeyi durduramaz” ifadelerini kullandı.

“Sükutu Hayale Uğrattılar”

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan, “şimdi bununla ilgili geçen yıldan Maliye Bakanlığı yanlış bir hesaplama yaptı dendi. 2 puan fazla verildi ifadesi kullanıldı. Yasalar geri almamızı emrediyor denilerek böyle bir girişimde bulunuldu. Ancak baktığınız zaman doğru mu yaptı, o da bir muamma. Alım gücü düşmüş vatandaşın ezildiği bir ülkede siz muhalefetteyken eleştirdiğiniz hükümeti, şimdi siz iktidara gelince % 2’yi kesmem gerek diyorsunuz ve o düzenlemeyi yapıyorsunuz. Bizleri bu konuda şu an sıkıntıya soktunuz. Ona nedenle doğru bir hareket değil. Siyasi partilere yardım yaptınız, müşavirler varken yeni atamalar yaptınız,  neden buralardan tasarrufa başlamıyorsunuz. % 6, 22 iken hayat pahalılığı  siz % 2’si geri alarak sükutu hayale uğratıyorsunuz” dedi.

“Hakkımızı Sonuna Kadar Arayacağız”

Atan, yasal boyutu ne ise yapacağız. Gerekirse eylem de yapacağız. Acilen bugün bir toplantı gerçekleştireceğiz. Muhalefetteyken hükümeti eleştirenler şimdi iktidara gelince farklı davranması hiç hoş değil. Hükümet kurulalı 1,5 ay oldu. Halen daha müdür, müsteşar atayacak ve kamuya hizmet verecek. Sakın ola farklı bir uygulamaya girmesinler bunun bedeli ağır olur diye uyardı.

“Geçen Hükümetin Düştüğü Yanlışı Tekrarladılar”

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu da “Bakanlar Kurulu ekonomik durumlardan dolayı  Yasa Gücünde  Kararname ile % 2 kesintiye gideceğini açıkladı. 

Gönül arzu ederdi hükümet bu kararı almadan önce bir önceki hükümetin düştüğü aynı yanlışa düşmeden sendikalar ile istişare etsin. Ama şu anda geçmiş hükümet dönemindeki aynı yanlışa bizlerle 

görüşmeden, istişare yapmadan bu kararı çıkararak düşmüştür. Bu bizi derinden düşmüştür. Hükümetin atmış olduğu adımlarda ekonomik tasarrufu icraatı görmüyorum. Bugün yönetim kurulunu toplantıya çağırdım. Yasal yöndeki adımları atıyoruz. Mahkemeye başvuracağız bunu elimizden alamazlar. Hayat pahalılığı vermek istemeyen hükümetler hayatı pahalandırmayacaklar” diye konuştu.

“Hükümetin Böyle Bir Yetkisi Vardır”

Avukat Hasan Yücelen de “ orada bir ihtilaf olabilir. Daha önce % 29 olan hayat pahalılığı % 31 olarak yansıtıldı. Otomatikman 2 puan fazla verilmiş oldu. Geçmiş dönemlerde hayat pahalılığı iki kez donduruldu ve mali konulardan dolayı ödenmesi yapılmadı. Bana göre devletin münhasıran % 2’yi yansıtmama hakkı vardır. Sendikalar bunu ancak yapılan uygulamanın yasal olmadığı gerekçesiyle mahkemeye götürebilir, ama yürütmeyi durduramaz. Kanun Hükmünde Kararname mali konuları kapsar, hükümetler bunun da ivedi olarak 90 gün içerisinde yasasını yapar ve Meclis’e gönderir. Şu anda da Meclis kapalı olduğu için yasanın görüşülmesi mümkün değildir. Mali konularda çıkarılan kararnamenin şeklen Anayasa’ya aykırılığı yoktur. Bana göre devletin münhasıran böyle bir yetkisi vardır. Hayat pahalılığı yansıtılır diye verilen bir haktır ancak kazanılmış bir hak noktasında değildir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18