Kredi Kartı Borçları Aldı Başını Gitti!

Bankaların KKTC Merkez Bankası bünyesinde oluşturulan Risk Merkezi’ne yaptığı zorunlu bildirimlere göre 2019’in Ağustos ayı sonunda vatandaşların bankalara olan toplam borcu (bireysel krediler ve kredi kartı borçları) 5 milyar TL’yi aştı. 

Kredi Kartı Borçları Aldı Başını Gitti!
banner23

Bankaların KKTC Merkez Bankası bünyesinde oluşturulan Risk Merkezi’ne yaptığı zorunlu bildirimlere göre 2019’in Ağustos ayı sonunda vatandaşların bankalara olan toplam borcu (bireysel krediler ve kredi kartı borçları) 5 milyar TL’yi aştı. 

Yaşanan bu artışı ve mahkemelerde oluşan yoğunluğu Avukat Hasan Yücelen, ekonomik açıdan neler yapılması gerektiğini ise Lefke Avrupa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimlet Dekanı Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı Haberal Kıbrıslı Gazetesine değerlendirdi. Yücelen, “bunun disiplin altına alınması ve bir yerde de bankaların korunması için yasal mevzuat ya da düzenlemeye tabi tutulması gerekir” ifadesinde bulunurken Şafaklı, döviz artışına bağlı kredi kartları borçlarının arttığını, İcra İflas Yasası ve Tüketici Kredileri Koruma Direktifinin ülkemizde de hayata geçmesi gerektiğini vurguladı. 

“Disiplin Altına Alınması Gerekir”

Avukat Hasan Yücelen, “söz konusu kredi kartları borçları ve banka borçları maalesef daralan ekonomi ile birlikte ödenemeyecek noktaya gelmiştir. Bilhassa  her 3 ayda bir uygulanan kapitalize borç sistemi ile var olan kredi kartı borçları ve banka borçları imkansız noktalara gitmektedir. Bunun disiplin altına alınması ve bir yerde de bankaların korunması için yasal mevzuat ya da düzenlemeye tabi tutulması gerekir. Her ne kadarda serbest piyasa ekonomisine hükmetsek de izole bir toplumda yaşadığımızı unutmamamız lazım. Bununla birlikte de bankaların alacağını hızlı tahsil edebilmeleri için ama makul faiz oranlarıyla gerekli adımların hiç bekletilmeden yapılması gerekir. Çünkü  ekonomi daraldıkça söz konusu banka faizleri altından kalkılmayacak hal alacaktır” dedi.

“Döviz artışına bağlı kredi kartları borçları arttı” 

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz ekonomist Okan Veli Şafaklı, dünya ölçeğinde nisbeten bir artış olduğunu,oran olarak bakıldığında yüzde beşten altıya doğru bir çıkış yaşandığını,  kredi kartı borçlarının bankcılık sektörünü tehdit etmediğini ancak döviz artışına bağlı kredi kartları borçlarının arttığını kaydetti.

“ İlgili yasalar geçmediği için bankalar alacaklarını tahsil etmekte zorlanıyor” 

Faiz Yasası’nın henüz geçmediğine işaret eden Şafaklı, erken ödeme gibi şartların beklediğini, İcra İflas Yasası’nın da geçmediği için bankaların alcaklarını tahsil etmekte zorlandığını söyledi.Şafaklı,  Tüketici Kredileri Koruma Direktifinin 2010 yılında tüm avrupa ülkelerinde ve 2015’te Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulanmaya geçtiğini anımsatarak efektif faiz gibi tüketicinin bu şekilde korunduğunu, böylelikle hem tüketici hem de finans gurubunun ekonomik açıdan zora girmesinin engellendiğini ifade etti. Şafaklı, sistemin yeniden kurulması ve yasaların hayata geçmesi  gerektiğine işaret etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18