'Kara para aklama' tarih oluyor!

'Kara para aklama' tarih oluyor!
banner23

Candan MERT


Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Milletvekili Fikri Toros, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı hakkında değerlendirmelerde bulunurken, yasanın yürürlüğe girmesi halinde kaynağı belli olmayan ve kara para kaynaklı gelirlerin aklanmasının önleneceğini söyledi.


“Öncelik verdiğimiz bir yasa tasarısı”


Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Milletvekili Fikri Toros, yasa tasarısının, kaynağı belli olmayan, terör ve kara para kaynaklı gelirlerin aklanmasının önlenmesini içerdiğini kaydederken, ilgili Avrupa Birliği(AB) direktifleri ile uygulanmayı hedeflediğini ifade etti. Yasa geçtikten sonra, ülkemizin özellikle yabancı sermayeli yatırımlar başta olmak üzere çok daha muteber bir düzenlemeye gidileceğini dile getiren Komite Başkanı Toros, yasa tasarısının geçmiş hükümetler zamanında hazırlandığını ancak meclisten geçirilmediğinden dolayı kadük olduğunu belirtirken, mevcut konumdaki 4’lü koalisyon hükümeti olarak bu yasa tasarısının öncelik verdikleri yasa tasarısı olduğunu aktardı.


“Tasarı üzerinde görüşler paylaşıyoruz”


Komite Başkanı Fikri Toros, konu bağlamında dün komite olarak ikinci görüşmelerini tamamladıklarını ifade ederken, yasayı madde madde görüşmeye başlamadan önce, ilgili kurum ve sektör temsilcileri ile yasa tasarısı üzerinde birtakım görüş alışverişi yapmaya ihtiyaç duyduklarını ve mevcut durumlarında da bu yönde çalıştıklarını belirtti. Fikri Toros, bu çerçevede Merkez Bankası, Polis Genel Müdürlüğü, Başsavcılık, Bankalar Birliği, Casino İşletmeleri Birliği, Emlakçılar Birliği ve Oto Galericiler Birliği temsilcileri ile istişare toplantılarının devam ettiğini ifade etti. Konu bağlamında mali suçlar ile ilgili polisle yapılacak iş birliğinden bahseden Komite Başkanı Toros, polisin Mali Suçlar Müdürlüğü temsilcisinin istişare yaptıkları kişiler içerisinde olduğunu belirtirken, mevcut konumda mali suçlara karşı mücadeleyi içeren bir yasanın da yürürlükte olduğunu ve polisin de bunu önlemek için görevlerini devam ettirdiğini dile getirdi.


Toros, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısının yürürlüğe girmesiyle birlikte polisin mali suçlara karşı mücadelesi ve suçları önlemeye yönelik görevlerinin yeni yasa tahtında devam edeceğini kaydetti.


Türkiye’de rekor cezalar kesildi


Öte yandan Türkiye’de kara para ile mücadele için 5549 no’lu Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi adı altında yasa çıkarılmıştır.


Bu yasa çerçevesinde kara para aracılarına rekor düzeyde cezalar kesilmiştir.


2009-2016 yılları arasında kara para ve terörün finansmanına aracılık eden kurum ve kişilere 49 milyon 444 bin 905 TL para cezası uygulanmıştır.


Suç gelirlerinin aklanması kapsamında bankalar, kargo şirketleri, factoringler, finans şirketleri denetim altına alınmıştır.


Bu çerçevede denetimlerin yapılması için Maliye Bakanlığı bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı kurulmuştur.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18