“Yasa tasarısı son şekline geldi” 

İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Varoğlu Atik çifte müjde verdi.

“Yasa tasarısı son şekline geldi” 
banner23

Özel eğitime  muhtaç çocukların sorunlarına bir nebze çözüm olacak olan Özel Eğitim Yasası halen daha Cumhuriyet Meclisi’nden geçmedi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne ulaşan bir veli sorunlarımız katlanarak devam ediyor.1900 TL olan özel eğitim okul ücreti 2200 TL oldu. Hayat pahalandı alım gücü düştü ve biz dünden daha zor durumdayız dedi. Gazetemizin ulaştığı İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Varoğlu Atik ise çifte müjde verdi. Yasa tasarısının son şekline geldiğini belirten Atik, teknik komite toplantısı ile çalışmalarımız tamamlanacak dedi. Atik, ayrıca bu çocuklara meslek kazandırma yolunda da büyük bir adım atılacağını kaydetti.

“Dertlerimiz Katlanarak Büyüyor”

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne ulaşan bir veli sorunlarımız katlanarak devam ediyor.1900 TL olan özel eğitim okul ücreti 2200 TL oldu. Hayat pahalandı alım gücü düştü ve biz dünden daha zor durumdayız. Eğitim Bakanı’nın bu durum pek umurunda değil gibi. Bir vicdani retçi kadar değeri yok mu bu çocukların. Dertlerimizi ifade edecek kelime bulamıyorum. Allah hiç kimseyi engelli veya eğitime muhtaç bir çocukla imtihan etmesin. Bu çocukların ve ailelerinin feryadını duyan yok diye konuştu.

“Son Şekli Teknik Kurul’da Verilecek”

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Varoğlu Atik ise bütün çalışmalarımız tamamlandı. Çok uzun süre üzerinde mesai yaptık ve tüm paydaşlara görüşlerini bildirmeleri için yolladık. Daha sonra gelen görüşler doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapıldı. Şu anda teknik kurulun toplanmasını, son şeklini vermek için bekliyoruz. Başka tüzük ve yasa çalışmalarımız da olduğundan dolayı bu kurul yakın zamanda toplanacak dedi.

“Anne Karnında Teşhis İle Başlayacak Bir Süreç Planlıyoruz”

Özel eğitim bizim hassasiyet gösterdiğimiz bir konudur diyen Atik, çok uzun süredir bekledi bu yasa, ondan dolayıdır ki de hep öncelik verdiğimiz bir konu oldu. İlerideki hedeflerimiz arasında 3 yaş altı, hatta anne karnında teşhis edilir edilmez hem aileye hem çocuğa yönelik bilinçlendirme ve farkındalık eğitimi verilmesi var.  Formal eğitim yaşına kadar çocuğu en üst düzeye çıkarmak için de bir çalışmamız olacak şeklinde konuştu.

“Korumalı Meslek Eğitimi Verilecek”

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Varoğlu Atik, yasa çalışmasının içerisinde meslek edindirme dersleri de olacak. Buradaki çocuklar için dışarıda işyerleri ile anlaşılacak ve korumalı iş düzenlemesi kapsamına alınacak. Bu çocuklara öyle bir eğitim vereceğiz ki okuldan çıktıklarında ellerinde kendi meslekleri olup ekmek paralarını kazanabilecekler. Tabi ki 18 yaşına kadar zorunlu eğitimi aldıktan sonra ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18