Çocuklara Zorla İğne Yapılmış!

Verem taraması tepkiye neden oldu

Çocuklara Zorla İğne Yapılmış!
banner23

Geçtiğimiz hafta başında Alsancak İlkokulu’nda çocuklara verem taraması yapıldı. Bu çerçevede öğrencilere PPD denilen test için deri altına iğne vuruldu. Ancak orada yaşanan bir olay çocuklarından birinin velisinin çok sert tepkisine neden oldu. Veli yaşananları sosyal medya hesabından paylaştı, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarını göreve davet etti. İddiaya göre öğrencilerden birinin hastayım ve annemi çağırın demesine rağmen öğretmen ve hemşire tarafından zorla PPD testi için cilt altına iğne yapılmış. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin ulaştığı Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Müdürü Adnan Eraslan, böyle bir olayın gözardı edilemeyeceğini söyledi, Bakan Cemal Özyiğit ve diğer müdürlerle görüşerek takipçisi olacaklarını belirtti. Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Savaşay Uludağ da gazetemize yaptığı açıklamada, yapılan uygulamanın aşı olmadığının altını çizdi, ailenin Sağlık Bakanlığa şikayeti olduğu takdirde gerekli değerlendirmenin yapılacağını söyledi.

“Veli Şikayetçi Oldu”

Kızının ve kendisinin yaşadıklarını paylaşan veli şu ifadeleri kullandı.

Pazartesi günü Alsancak ilkokulunda verem taraması yapıldı. Yapılan bu tarama ailelere bildirilmedi bu yasal mı? Benim kızıma da hastayım dediği halde, bir öğretmen tarafından zorla tutularak hemşire eldivensiz bir şekilde kızımın ağlayıp anneme haber verin demesine rağmen test aşısını zoraki bir şekilde yaptı. Hangi yasada bu var benim çocuğumu kollarını zorla tutup test aşısı yapabilir. Bunlara bu izni kim verdi? Testten sonra kızımın ateşi 39 dereceye yükseldi. Kimse bakmadan onu yalnız eve gönderdiler. Kızım 4 gündür panik atak ve yüksek ateşle mücadele ediyor. Yapıldığı gün eşim ve ben okula gittik bilgi almak için ve sorduk bize bilgi verilmeden neden böyle bir şey yaptınız? Okul müdürü tarafından aldığımız cevap devlet okullarında yasadır, tüm çocuklara yapılır demesine rağmen bize yazılı bir yasa gösteremedi. Üstelik size bilgi vermemize gerek yok diye irdeledi yasa varsa neden o gün gösteremedi? 

“Takipçisi Olacağız”

Yaşanan bu olayın ardından Haberal Kıbrıslı Gazetesi, Milli Eğitim Bakanlığı Müdürü Adnan Eraslan’a ulaştı. Eraslan, bu gibi Sağlık Bakanlığı’nın programları çerçevesinde yapılan aşılama ve tarama öncesinde aileler uyarılmalıydı. Çünkü çocukların ellerinde sağlık karnesi yoktur ki genel durumlarıyla ilgili bilgi olunsun. Burada idareciler ve okul aile birlikleri ortak hareket ederek velileri uyarmalıdır. Belki evladının yanında olmak isteyecektir. Bu bizden öncede, şu anda da bir eksiklik olarak görülmüştür. Bu konuya bakanlık olarak bir yöntem bulmalıyız. Aile ile kavga ederek değil ortak çözüm yollarını bularak hareket etmeliyiz. Yaşanan bu son üzücü olayı da Bakanın ve daire müdürlerinin gündemine getireceğiz. Böyle bir olayı gözardı edemeyiz ve takipçisi olacağız diye konuştu.

“Aşı Değil Taramaydı”

Haberal Kıbrıslı Gazetesi, Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Savaşay Uludağ’a da ulaştı. Yapılan uygulamanın aşı değil bir tarama olduğunu belirten Uludağ, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre KKTC’de verem hastalığı minimal düzeydedir. Aralık 2018 yılında Bulaşıcı Hastalıklar Yasası, Meclis’ten geçerek yürürlüğe girdi. Bu yasa geçmeden önceki yıllarda da ilkokul 1 ve 5. sınıflarda verem taraması yani PPD testi yapılmaktaydı. Bu yasa kapsamında şu an bu taramaları yapmak zorundayız. Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Mustafa Akansoy ile görüştüm. Bu iğne cilt altına yapılır 48 - 72 saat sonra değerlendirilmesi yapılır. Cilt altına yapılan bu test canlı bakteri değildir. Kızarıklık, şişkinlik olabilir, ateş beklenmez şimdiye kadar okullarda yapılan taramalarda çocuklarda bulaşıcı bir hastalığa rastlanmamıştır. Eğer bu konuda ailenin bir şikayeti varsa gerek Sağlık Bakanlığı’na gerekse Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirir bizlerde takipçisi oluruz diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18