"Ayrılan ödenek ne oldu?"

Geçtiğimiz hükümet döneminde İskele Bölgesine kazandırılmak üzere İskele Maarif Koleji’nin yapılması kararlaştırıldı. Bunun için dönemin Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova tarafından hazırlanan 22.5 Milyon liralık yatırım bütçesine İskele’ye yapılması planlanan Maarif Koleji içinde ödeme kalemi konuldu.

"Ayrılan ödenek ne oldu?"
banner23

Geçtiğimiz hükümet döneminde İskele Bölgesine kazandırılmak üzere İskele Maarif Koleji’nin yapılması kararlaştırıldı. Bunun için dönemin Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova tarafından hazırlanan 22.5 Milyon liralık yatırım bütçesine İskele’ye yapılması planlanan Maarif Koleji içinde ödeme kalemi konuldu. Ancak o dönemde seçime gidildi ve iktidar değişti. Sonrasında ise İskele Maarif Koleji ile ilgili çalışmalar durdu. Bu konuyla ilgili çarpıcı açıklamalar dönemin Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’dan geldi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Berova “eğer biz devam etmiş olsaydık bu yıl bitmemiş olsa dahi büyük oranda inşaatı tamamlamış olurduk” dedi.

“BAKANLIK RUTİN İŞLERİ DAHİ YAPAMIYOR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın rutin işleri dahi yapamadığını belirten Milli Eğitim Eski Bakanı Özdemir Berova “okullar deftersiz, kitapsız, öğretmensiz açıldı. Altyapı için ortada tek kuruşluk bir proje dahi yok. Sayın Bakan çıkıp onu yapacağız bunu yapacağız diyor. Lakin ortada ihale sürecine dahi girmiş tek bir çalışma bulunmuyor. Sadece ihale dosyasının hazırlanması bile 2 ay sürmektedir. 12 ayda inşaatın süreceği düşünülürse toplamda 14 ay yapmaktadır. Yani bugün başlarsalar dahi önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetişmez” diye konuştu.

“EĞİTİM 6 YIL OLACAKTI”

İskele Maarif Koleji için arsa tahsisinin dönemlerinde yapıldığını hatırlatan Milli Eğitim Eski Bakanı Özdemir Berova “hedefimiz orada kesintisiz 6 yıl eğitim verecek bir yapı oluşturmaktı. B

izim iktidarımız devam etseydi en kötü ihtimalle bu yıl içerisinde büyük kısmı tamamlamış olacaktık. Ama amacımız şartları uygun hale getirip 2018 yılında eğitime açmaktı” ifadelerini kullandı.

“22,5 MİLYON LİRA AYIRMIŞTIK”

Hükümetleri döneminde yatırım için 22,5 lira ayırdıklarının altını çizen Milli Eğitim Eski Bakanı Özdemir Berova, “bunun içerisinde İskele Maarif Koleji’nin yapılması için de ödenek vardı. Hedefimiz bu yıl bitirmekti, bitmezse dahi büyük oranda tamamlamaktı. Bina için yer tahsisi de yapılmıştı. Ancak sonra seçime gidildi, bugünkü iktidar yönetime geldi. Ancak görünüyor ki onların  yaptıkları hiçbir şey yok” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18