Yunan Basını Tahrik Ve Tehdit Dolu Yayınlara Başladı.

Yunan Deniz Kuvvetleri’ne ait HS Nikiforos Fokas fırkateyni dün gün boyunca Barbaros’u taciz etti, çalışmasını engellemeye çalıştı. Bu arada Yunan basını da tahrik ve tehdit dolu yayınlara başladı. militaire.gr isimli internet sitesinde “Türkler 90’ların başında Ege’de, yanlışlıkla Amerikan füzesi ile vurulan Muavenet meselesini asla unutmasınlar!” şeklinde açık tehdit yer aldı.

Yunan Basını Tahrik Ve Tehdit Dolu Yayınlara Başladı.
banner23

ELEKTRONİK HARP UYGULADI

Yunan savaş gemisinden “Yunan kıta sahanlığında çalışma izni olmadığı ve bölgeyi terk etmesi” uyarısı alan Barbaros Gemisinden, “Bölgenin terk edilmeyeceği, çünkü Türk kıta sahanlığı içerisinde bulunduğu” yanıtını alan Yunan fırkateyni, elektronik harbe yöneldi. Barbaros’un çok yakınından geçerek üzerindeki cihazların çalışmasını ve geminin manevra yapmasını engellemeye çalıştı.

CİHAZLARA ZARAR VERMEK İSTEDİ

Üzerindeki cihazların zarar görmemesi için Türkiye’nin yayınladığı Navtex uyarısı kapsamında Barbaros gemisinin 500 metre ilerisi ve 5 mil gerisinden geçmesi gereken Yunan gemileri, Barbaros’un üzerindeki milyonlarca dolarlık cihazlara zarar verecek şekilde kasıtlı olarak yakından geçmeye kalkıştı. Yunan donanmasının “ciddi düşmanlık, tahrik ve taciz girişimi” olarak görülen bu hareketleri Türk gemileri tarafından kayıt altına alındı. Bu kayıtlar, gerektiğinde, Birleşmiş Milletler ve NATO’ya sunulacak.

GİRESUN VE GAZİANTEP TEYAKKUZDA

Yunanistan’ın artan tahriki üzerine Türk donanması da Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin refakat gücünü arttırdı. TCG Giresun’un yanı sıra TCG Gaziantep fırkateyni de Barbaros’u koruma ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki oldubittilerini engelleme amaçlı olarak görevlendirildi. Henüz Doğu Akdeniz’deki gerilim Ege’de havada yaşanan it dalaşlarına dönüştürülmedi. Bu ise Deniz Kuvvetleri’nin gerilimi düşürmek üzere sergilediği soğukkanlı ancak kararlı faaliyetleriyle sağlandı. Teyakkuz kapsamında olası tehditlere anında karşılık verilecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2018, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18