Vang: 'Ticaret savaşı olursa gereken cevabı veririz'

Vang: 'Ticaret savaşı olursa gereken cevabı veririz'
Çin Dışişleri Bakanı Vang, ABD ile Çin arasında olası bir ticaret savaşından herkesin zarar göreceğini belirterek, "Ticaret savaşı olması durumunda gereken cevabı veririz." dedi.

Çin Dışişleri Bakanı Vang YiKuzey Kore ile ABD’ye bir an önce görüşme çağrısı yaparken, Çin ile ABDarasında "ticaret savaşı" çıkması durumunda gereken cevabı vereceklerini söyledi.

Çin Ulusal Halk Kongresi Genel Kurulu çerçevesinde Pekin’deki Medya Merkezi binasında basın toplantısı düzenleyen Vang Yi, Kuzey Kore ile Güney Kore’nin mevcut sorunun çözülmesi için gösterdiği çabaları sonuna kadar desteklediklerini belirterek, "ABD ile Kuzey Kore'yi bir an önce görüşerek diyalog kurmaya çağırıyoruz.” dedi.

Vang, tüm tarafların Yarımada'daki nükleer sorunu çözmek için istekli olduğu kritik bir döneme girildiğine dikkati çekerek, bölgedeki sorunun çözümü için diyalog ve müzakerenin devamını sağlamak adına gerekli tüm ikili ve çoklu temasların bir an önce sağlanmasının önemini vurguladı.

"Ticaret savaşına sarılmak yanlış bir reçete”


Vang, ABD ile Çin arasında olası bir ticaret savaşına da değinerek, böyle bir durumda herkesin zarar göreceğini ve Pekin yönetiminin zamanı geldiğinde uygun cevabı vereceğini ifade etti.

Ticaret savaşının sorunları çözmek için doğru bir yol olmadığını savunan Vang, "Özellikle bugünün küreselleşen dünyasında ticaret savaşına sarılmak yanlış bir reçete.” dedi.

Dünyanın iki büyük ekonomisi ABD ve Çin’in sadece kendi halkları için değil dünyanın geri kalanı için de sorumluluğu bulunduğuna işaret eden Vang, etkili ve yapıcı diyalog kurarak sorunlara karşılıklı çıkarlara uygun ve kazan-kazan çözümüyle yanıt aramaları gerektiğinin altını çizdi.

 
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18