Türkiye ile "Sıcak Bir Olay" Olasılığı İhtimal Dışı Değil”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos, gerginlik biriktiği sürece, Türkiye ve Güney Kıbrıs arasında "sıcak bir olay" olasılığının ihtimal dışı olmadığını söyledi.

Türkiye ile "Sıcak Bir Olay" Olasılığı  İhtimal Dışı Değil”
banner23

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrougalos, “Fatih” gemisinin adanın etrafında bulunmasının uluslararası hukuk ve Güney Kıbrıs’ın egemenlik haklarının çiğnenmesi anlamına geldiğini ve bu yolla Türkiye’nin güç gösterisiyle gri bölgeler oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Katrougalos konuşmasında, “Türkiye’nin siyasi mesajı, uluslararası hukukun önemli olmadığı, önemli olanın güç olduğudur. Ve Türkiye güç gösterisiyle gri bölgeler oluşturmaya çalışıyor” dedi.

Eylemlerin daha etkili bir koordinasyonu için Yunanistan’ın Güney Kıbrıs ile sürekli istişare halinde olduğunu belirten Katrougalos, “iki ülkenin son dönemde önemli diplomatik başarılar kazandığını ve bunların şimdi değerlendirildiğini” söyledi.

Türkiye’nin sürekli revizyonizm ve oldukça hakaret dolu davranışlarıyla bölgesel istikrarı tehlikeye soktuğunu kaydeden Yunanlı Bakan, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın MEB’indeki eylemleri sadece Yunanistan değil AB ve ABD tarafından da kınandığını söyledi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18