Trump Güney Amerika gezisini iptal etti

banner32

Trump Güney Amerika gezisini iptal etti
banner37
banner23

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Donald Trump Güney Amerika turunu iptal etti. Trump'ın Suriye'de yaşanan kimyasal saldırı nedeniyle ziyareti iptal ettiği yerine Yardımcısı Pence'in gideceği belirtildi.


Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD Başkanı Donald Trump'ın önceden planlanmış Latin Amerika ziyaretine gitmeyip, Suriye ile ilgili gelişmeleri takip etmek üzere başkent Washington'da kalacağını söyledi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Sanders, Latin Amerika'ya Trump'ın yerine ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in gideceğini belirtti.

Açıklamada, "Başkan Trump, Peru'nun başkenti Lima'da yapılacak 8. Amerikalar Zirvesi'ne katılmayacak ve ardından Kolombiya'nın başkenti Bogota'ya gitmeyecektir. Başkan'ın talebi doğrultusunda bu ziyaretleri Başkan Yardımcısı yapacaktır. Başkan, ABD'nin Suriye'ye vereceği karşılığı değerlendirmek ve dünya genelindeki gelişmeleri gözlemek üzere ABD'de kalacaktır" ifadelerine yer verildi.

Önceki hafta Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın ABD Başkanı olarak ilk Latin Amerika ziyaretinde Peru ve Kolombiya'ya gideceği belirtilmişti.

Trump'ın, Peru'nun başkenti Lima'da 13-14 Nisan'da yapılacak "Amerikalar Zirvesi'ne" katılacağı ve Peru Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski ile görüşeceği, ardından Kolombiya'ya geçerek Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile bir araya geleceği ifade edilmişti.

Trump'ın Suriye açıklaması

Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarına en sert tepkiyi verenlerden biri de ABD Başkanı Donald Trump olmuştu. Trump pazar günü Twitter'dan yaptığı açıklamada "hayvan" nitelendirmesini yaptığı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ağır bedel ödeyeceğini söylemişti.

ABD Başkanı dün ise 24-48 saat içerisinde Washington'ın kimyasal saldırıya tepkisini ortaya koyacağını belirtti.
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 18:22
YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18