Tillerson'dan İran'a Suriye uyarısı

Tillerson'dan İran'a Suriye uyarısı

İran'ın Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'dan güçlerini çekmesini isteyen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "İran'ın bu bölgelerdeki varlığı istikrarsızlığa yol açıyor" dedi.


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Arapça yayın yapan Hurra televizyon kanalına verdiği röportajda, Irak ve Suriye başta olmak üzere bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

Irak'taki ABD askeri varlığına değinen Tillerson, bu konuyu Irak Başbakanı Haydar el-İbadi hükümetiyle değerlendireceklerini ifade etti.

Tillorson, "Biliyoruz ki ve bunu Başbakan İbadi'de söylüyor, DEAŞ'ın bazı militanları Irak'a karşı halen tehdit oluşturuyor. Bu tehditlerden tamamen kurtulduğumuzdan emin oluncaya kadar orada (Irak'ta) kalmaya devam edeceğiz" dedi.

ABD Dışişleri Bakkan Tillerson, Suriye'deki askeri varlıklarının amacının DAEŞ'ın tamamen yenilmesi olduğunu öne sürerek, bunun ayrıca Suriye'de istikrarı da hedeflediğini anlattı.

ABD'nin İran'ın Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'daki varlığına karşı bakışının uluslararası toplumun bakış açısıyla örtüştüğünü savunan Tillerson, "Bu varlık ne istikrar getirecek ne de vatandaşlar için güvenlik sağlayacak. Tahran'dan, güçlerini İran'a geri çekmesini yeniden talep ettik" açıklamasını yaptı.

"DAEŞ bitinceye k adar Suriye’de k alacağız"

Lübnan ve Suriye'de Hizbullah'ın İsrail'e yönelik tehditlerini ciddiye aldıklarını belirten Tillerson, Suriye'nin sadece İsrail değil, Türkiye ve Ürdün için de istikrasız bir ortam oluşturduğunu ve bundan endişe duyduklarını aktardı. Tillerson, "Bundan dolayı DAEŞ tamamen bitinceye kadar Suriye'de kalmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Irak'ın yeniden imarına değinen Tillerson, ABD şirketlerinin egemenlik ve hukukun olduğu ülkelerde çalışacağını dile getirerek, bunun da Irak'ın uzun vadeli egemenliğini güçlendireceğini sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18