Son dakika... Avrupa'da korkutan emir!

banner32

Sırbistan lideri Vucic, ordunun teyakkuza geçirilmesini emretti.

Son dakika... Avrupa'da korkutan emir!
banner23

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan  Genelkurmay Başkanı Milan Mojsilovic'e güvenlik önlemlerinin en üst düzeye  çıkarılması ve tüm emniyet güçlerinin hazır olması talimatını verdi. 

Sırbistan Hükümeti Kosova Ofis Direktörü Marko Djuric, Sırbistan'ın  başkenti Belgrad'da düzenlediği basın toplantısında, Kosova polisinin Sırp  nüfusun yoğun yaşadığı Gazivode'ye girerek, herhangi bir suç işlemedikleri iddia  edilen birkaç Sırp'ı gözaltına alması üzerine, Vucic'in Sırp polisine "hazır  olun" talimatı verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Vucic'in güvenlik yetkilileriyle gerçekleştirdiği  toplantının halen devam ettiğini aktaran Djuric, "Cumhurbaşkanı, Genelkurmay  Başkanı ile İçişleri Bakanına, kendi yetkileri doğrultusunda tüm kurumların  teyakkuza geçmesi talimatını verdi." ifadesini kullandı.

Vucic'in uluslararası temsilcileri uyardığını anımsatan Djuric,  "Vucic, bu davranışın kabul edilemez olduğunu ve Sırbistan'ın 1244 sayılı karar  çerçevesinde kendi vatandaşlarını koruyacağını söyledi." diye konuştu.

Djuric, "Priştine'deki Arnavut polisinin uzun namlulu silahlarıyla  donanmış özel güçleri, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi'nin Gazivode'yi ziyaret  edebilmesini sağlamak amacıyla Gazivode bölgesini ele geçirdi." açıklamasında  bulundu.

Özel güçlerin, Gazivode'deki Ekoloji ve Spor Merkezine girdiğini ifade  eden Djuric, "İnsanları sebepsiz yere bağlayıp gözaltına aldılar, amaçları Sırp  halkının gözünü korkutmak." dedi.

NATO ve diğer arabulucuların, Kosova polisi özel kuvvetlerinin,  Kosova'nın kuzeyine girmeyeceklerinin garantörü olduklarını söyleyen Djuric, "Bu  olay uluslararası toplumun gözü önünde yaşandı. Aradığımız herkes susuyor, ne  Avrupa Birliği (AB) ne de NATO'nun bir cevabı var." şeklinde konuştu.

Kosova tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Kosova, Sırbistan'dan ayrılarak 17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti.

10. yılını kutladığı sırada, Kosova'yı 113'ü BM üyesi ülkeler olmak üzere toplam 116 ülke tanıyordu. Kosova'nın BM'ye üye olabilmesi için 193 üyenin 3'te 2'si tarafından tanınması gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18