Soçi'deki Suriye toplantısı başladı

Soçi'deki Suriye toplantısı başladı
banner23
Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi bugün başladı. Davetli listesinde 300 civarında Suriyeli muhalif var.

Muhalifler Cenevre, Ankara, Mısır ve Şam'dan Soçi'ye geçti. PYD ile irtibatlı isimler listede yok. Listede Türkiye'in önerdiği 80 ile 100 arasında isim var.

Suriye'deki ateşkesin garantör ülkeleri durumundaki Rusya, Türkiye ve İran'ın himayesinde gerçekleşen ve Suriye'deki hükümet yanlısı ve karşıtı çeşitli etnik grupları bir araya getireceh 2 günlük kongrenin ilk günü heyetlerin gelişi ve kaydı ile geçiyor.

Garantör ülkelerin heyet başkanlarının bugün hazırlık toplantısı yapması beklenirken yaklaşık 1500 Suriyeli delegenin katılacağı ana toplantı yarın yapılacak.

Türkiye'yi Önal temsil ediyor

Kongrede Rusya'yı Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal, İran'ıysa Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Caberi Ensari temsil edecek.

BM'yi temsilen Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura masada olacak.

Müzakere Yüksek Komitesi katılmıyor

Muhalifleri BM gözetimindeki Cenevre görüşmelerinde temsil eden Müzakere Yüksek Komitesi, siyasi geçişi Cenevre'de görüşmek istediklerini belirterek, toplantıyı boykot edeceğini açıklamıştı.

Kongre'nin ambleminde yalnızca Esad rejiminin bayrağının kullanılması da muhalifler arasında rahatsızlık uyandırmıştı.

De Mıstura'dan Cenevre şartı

BM temsilcisi 26 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Soçi'ye, Kongre'de çıkacak kararın Cenevre'ye taşınması şartıyla katılacağını söylemişti.

Anayasa hazırlığına ilişkin tüm adımların Cenevre'de BM gözetimindeki süreç kapsamında atılacağını vurgulayan De Mistura, anayasa komisyonunda Cenevre'deki sürece katılan muhalifler, rejim, Suriye uzmanları, sivil toplum üyeleri, aşiret liderleri ve kadınların yer alacağının altını çizmişti.

Terör örgütü PYD/PKK ve ilişkili kişiler, Türkiye'nin itirazı nedeniyle Kongre'ye davet edilmemişti.
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2018, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18