Schulz başkanlığı Nahles'e bırakıyor

 Schulz başkanlığı Nahles'e bırakıyor
Alman Sosyal Demokrat Parti lideri Martin Schulz, başkanlık görevini Andrea Nahles’e bırakacak.

SPD'nin ilk kadın lideri olmaya hazırlanan Nahles, lise yıllığında "ev kadını ya da başbakan" olmak istediğini yazmıştı.

Almanya'da Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile koalisyon anlaşmasına vardığı gün gazetecilerin karşısına geçen Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Martin Schulz, yaklaşık bir yıl önce devraldığı parti liderliğinden ayrılma kararı aldığını açıkladı. Berlin'de konuşan Schulz, "Dışişleri bakanı olarak hükümete girmeye karar verdim" dedi.

Almanya'da geçen Eylül'deki genel seçimlerde aldığı ağır yenilgiden bu yana partinin başında kalıp kalmayacağı tartışılan 62 yaşındaki Schulz, koltuğunu partinin meclis grup başkanı Andrea Nahles'e bırakacak.

Schulz, 47 yaşındaki Nahles'in de katıldığı basın toplantısındaki açıklamasında, "Partinin gençleşmeye ve daha fazla kadına ihtiyacı var. 150 yıl sonra, partimiz nihayet bir kadına emanet" dedi.

Reuters'ın haberinde, Schulz'un kararına gerekçe olarak İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemdeki en ağır seçim yenilgisini alan partinin içinde bulunduğu sıkıntılı durumu gösterdiği ve SPD'nin ancak yeni bir yüzle toparlanmasının mümkün olduğunu ifade ettiği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18