PAPAZ BRUNSON İÇİN BAKANLAR GÖRÜŞTÜ

PAPAZ BRUNSON İÇİN BAKANLAR GÖRÜŞTÜ
banner23

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert,  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD'li  papaz Andrew Craig Brunson hakkında telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini  belirterek, tarafların sorunun çözümü adına görüşmelerin devam etmesini taahhüt ettiğini duyurdu.


Sözcü Nauert, Pompeo ve Çavuşoğlu görüşmesine ilişkin bir yazılı açıklama yaptı.

Heather Nauert yazılı açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

"Bakan Mike Pompeo, bugün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu'yla rahip Andrew Brunson konusunu görüşmek üzere telefon görüşmesi  gerçekleştirdi. Bakanlar, sorunun çözümü için görüşmelerin devam etmesini ve  diğer ortak kaygıların ele alınmasını taahhüt etti."

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk  yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen Brunson'ın tutukluluğu,  "sağlık sorunları" dikkate alınarak ev hapsine çevrilmişti.

Trump ve Pence'in açıklamaları

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ABD,  büyük bir Hristiyan, aile babası ve muhteşem bir insan olan papaz Andrew  Brunson'ın uzun süreli tutukluğu nedeniyle Türkiye'ye geniş yaptırımlar  uygulayacak. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı." ifadelerini  kullanmıştı.

ABD Başkan Yardımcı Mike Pence de Dışişleri Bakanlığında katıldığı bir  programda, NATO üyesi Türkiye'ye aynı tehdidi yöneltmişti.

Pence, "Türkiye, papaz Andrew Brunson'ı derhal serbest bırakmaz ve  Amerika'daki evine göndermezse, ABD bu masum inanç adamı serbest kalana kadar  Türkiye'ye önemli yaptırımlar uygulayacak." demişti.

İddianameden

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016'da suç işlediği  iddiasıyla tutuklanan ABD'li papaz Brunson hakkında İzmir Cumhuriyet Savcısı  Berkant Karakaya tarafından hazırlanan iddianamede, din adamı görüntüsü altında  söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında  eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş  birliği yaptığı belirtilmişti.

Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek  görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege bölgesi imamı ve firari Bekir Baz  ve yardımcısı Murat Safa ile hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak"  suçlamasından dava açılan tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi  Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edilmişti.

Brunson'ın ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016'daki darbe  girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine de  yer verilen iddianamede, cep telefonundaki "Türkleri sallayacak bazı olayları  bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir  şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok  geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da  kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız." mesajı da dosyaya eklenmişti. Teknik  incelemede de sanık Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü FETÖ'nün sözde Ege  bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM  sinyali de tespit edilmişti.
Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18