O Ülkede Olağanüstü Hal İlan Etti

Fransa'da salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 91'e enfekte sayısı 4 bin 500'e yükseldi.İtalya’da yeni tip Corona virüsten (Covid-19) ölenlerin sayısı 175 kişi artarak 1441'e yükseldi. ABD'de ise yeni tip Corona virüs (Covid-19) vakasından ölenlerin sayısı 49'a yükseldi.

O Ülkede Olağanüstü Hal İlan Etti
banner23

İspanya'da yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınına karşı bu akşamdan itibaren yürürlüğe giren olağanüstü hal kapsamında ülke genelinde serbest dolaşıma sınırlamalar getirildi.

Olağanüstü hal kararının, 7 saatten fazla süren Bakanlar Kurulunda onaylanmasının ardından Başbakan Pedro Sanchez, video konferans sistemiyle basın toplantısı düzenledi. 

Sanchez, hükümetin aldığı kararlar gereği zaruret gerektiren durumlar olmadıkça ülke genelinde tüm serbest dolaşımın yasaklandığını belirterek "İspanyollar, işe, eczaneye, hastaneye, markete gitmek ya da bankadan para çekmek için sokağa çıkabilir ama örneğin restorana, plaja, pikniğe ya da bir arkadaşına ev ziyaretine gidemez." dedi.

OKUL VE ÜNİVERSİTELER KAPALI

İspanyolların ikamet yerlerine geri dönmelerinin garanti edileceğini ancak Balear ve Kanarya Adalarına uçuşların kısıtlanacağını söyleyen Sanchez, olağanüstü hal süresince tüm okul ve üniversitelerde eğitime ara verileceğini aktardı.

İspanya'daki 17 özerk yönetimin Kovid-19'a karşı mücadelede ayrı ayrı kararlar almasını önlemek için öncelikle güvenlik ve sağlık konularında alınacak kararların merkezi hükümete bağlandığını açıklayan Sanchez, koordinasyondan Savunma, İçişleri, Sağlık ve Ulaştırma bakanlarının sorumlu olacağını duyurdu.

Olağanüstü hal süresince yerel güvenlik güçlerinin İçişleri Bakanlığına bağlanacağına, gerek görülmesi halinde Bakanlığın talimatıyla bazı kentlerde yolların da kapatılabileceğine işaret eden İspanya Başbakanı, "Gerektiğinde müdahale etmek için asker de hazır bekleyecek." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18