Keşmir'de işkenceyle hayatını kaybeden genç defnedildi

banner32

Keşmir'de işkenceyle hayatını kaybeden genç defnedildi
banner23

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde polis tarafından işkence yapıldığı iddia edilen bir gencin hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen cenaze töreninde kalabalığa güvenlik güçlerinin müdahale etmesi sonucu en az 30 kişi yaralandı.

Görgü tanıkları, polis tarafından işkence gördüğü ve zehirlendiği iddia edilen 16 yaşındaki gencin ölümünün ardından düzenlenen cenaze töreninde yüzlerce kişinin Hindistan karşıtı eylem yaptığını söyledi.

Protestocu gruba plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale eden polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada 30 kişinin yaralandığı belirtildi.

Geçen hafta kaybolmasının ardından baygın halde bulunan genç hastanede hayatını kaybetmişti. Bölgedeki birçok okul, temmuz ayında başlayan Hindistan karşıtı gösterilerin ardından kapanmıştı. Geçen haftadan bu yana sınır bölgesinde çıkan çatışmalarda 14'ü sivil 24 kişi ölmüş, Hindistan ve Pakistanlı yetkililer ölümlerden birbirini suçlamıştı.

Cammu Keşmir'de, güvenlik güçleriyle bağımsızlık yanlısı gruplardan Hizbul Mücahidin üyeleri arasında 8 Temmuz'da çıkan çatışmada, örgütün üst düzey üyelerinden Burhan Wani'nin öldürülmesinin ardından on binlerce kişi sokaklara çıkmıştı. Bölgede iki ayı aşkın süredir devam eden ve Hindistan güvenlik güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde şu ana kadar 90'dan fazla Keşmirli hayatını kaybetti, 3 binden fazla sivil yaralandı.

Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan beri bağımsızlık ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemler yapıyor. AA 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 17:39
YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18