Kardak'ta gerginlik sona erdi!

Kardak'ta gerginlik sona erdi!

Türk-Yunan botları bölgeden çekildi


Türkiye ve Yunanistan arasında geçtiğimiz haftadan beri süren gerginlik, Kardak kriziyle iyice tırmanmış, iki taraf da sert açıklamalar yapmıştı.

Bugün Yunanistan merkezli Ekathimerini gazetesi ise gerginliğin sona erdiğini, iki tarafın da botları bölgeden çektiğini yazdı.

Hafta içerisinde Ege Denizi'nde Kardak kayalıkları açıklarında Türk ve Yunan sahil güvenlik botları arasında gerginlik yaşanmış, bir Türk sahil güvenlik gemisi, Yunan sahil güvenlik botuna çarpmıştı.

İki ülke arasında gerginliğe neden olan bu hamle sonrası karşılıklı açıklamalar tansiyonun iyice yükselmesine neden olmuştu.

Belarus’a giden Türkiye Başbakan Yıldırım, uçuş öncesi yaptığı açıklamalarda, Kardak krizine değinmiş, Yunanistan Başbakanı Çipras ile telefonda görüştüğünü belirten Başbakan “Son günlerde Kardak kayalıklarıyla başlayan bu gerilimde bazı ihlaller olmuş ve buna karşılık verilmiştir. Bundan sonrasının daha sakin, karşılıklı anlayış içerisinde ve sürekli iletişim hattının açık olmasıyla, siyasi ve diplomatik alanda çözülmesi yönünde bir mutabakata vardık. Gerginliklerden uzak kalınmasının iki ülke ilişkileri açısından daha hayırlı olacağını açık sözlülükle kendisine ifade ettik. Zannediyorum mayıs ayında bir NATO Genelkurmay Başkanları Toplantısı olacak. Bu çerçevede iki ülkenin Genelkurmay Başkanları da bir araya gelip sahadaki bu yaşanan problemlerin daha da tırmanmaması için gerekli tedbirleri karşılıklı görüşmüş olacaktır” demişti.

Yunanistan merkezli Ekathimerini gazetesi bugün manşete taşıdığı haberinde Kardak'ta yaşanan krize değindi. Habere göre, Pazartesi akşamından bu yana Türk ve Yunan botlarının Kardak'tan çekildiği öne sürüldü.

Bu arada Savunma Bakanı Panos Kammenos, Çarşamba günü Brüksel'de bulunan NATO muadillerine verdiği demeçte, Türkiye'nin kasıtlı olarak gerginliği tırmandığından şüphe duymadığını söyledi. (CNN Türk)
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2018, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18