İtalya'da Çinli turistlere saldırdılar... Çin restoranları boşaldı

İtalya'da Çinli turistlere saldırdılar... Çin restoranları boşaldı
banner23

İtalya hükümeti koronavirüs nedeniyle ülkede altı ay acil durum ilan etti ve hastalıkla mücadele için ilk aşamada beş milyon euro fon ayırdı. Başkent Roma’da iki Çinli turistte koronavirüs tespit edilmişti. Çin’de ortaya çıkan virüs kaynaklı korku ve panik, İtalya’da Çinlilere karşı ırkçı eylemlere dönüşmeye başladı.

Geçen hafta sonundan itibaren ülkenin çeşitli kentlerinden, “Çinli düşmanlığı” temelli sözlü saldırılar yaşandığı haberleri gelmeye başladı. Venedik’te Çinli bir çift, gençlerden oluşan bir grubun kendilerine hakaret ederek tükürdüğünü söyledi. Yine Venedik’te Çinli bir üniversite öğrencisi trende ırkçı hakaretlerle karşılaştığından şikayet etti. Torino’da bir restoranda, yıllardır İtalya’da yaşayan Çinli bir aile de sözlü saldırıya uğradı.

Başkent Roma’nın da dahil olduğu büyük kentlerde Çin restoranlarının büyük oranda müşteri kaybettikleri bildiriliyor. Roma’nın en meşhur Çin restoranlarından Hang Zhou da Sonia’nın sahibi Zhou Fenxia, “Restoranım 10 yıldır her zaman dolu olurdu, hafta sonları sıra oluşurdu. Bu son bir haftada ise birden bire müşteriler yok oldu” dedi.

Roma’da turistlerin yoğun olarak gittiği bölgede, Aşk Çeşmesi yakınlarında bir barın kapısına, Çince ve İngilizce “Çinliler giremez” anlamına gelen bir yazı asıldığı ortaya çıktı.

Roma’nın saygın sanat okullarından Santa Cecilia Konservatuarı da, Uzak Doğulu bütün öğrencilerin derslerini askıya aldı. Tartışma yaratan kararla ilgili olarak bugün La Repubblica gazetesine konuşan Konservatuar Müdürü Roberto Giuliani, ırkçılık suçlamalarını reddetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
salih boyacinin ex gelini ozlem ozogmen
salih boyacinin ex gelini ozlem ozogmen - 11 ay Önce

salih boyacinin ex gelini ozlem ozogmen mustafa boyacinin ex avradi - 1 saniye Önce kktc nin adnan hocasi salih boyacinin buyuk kizi banka hortumcu foncusu hirsiz dolandirici kocanci muge boyaci denktaş kadinin ibnesidir simdi sorarsiniz kadinin ibnesi olurmu aha bu kadin muge boyaci denkras kadin in ibnesidir 10 numara 5 yildiz senin milletin karisiyla cocugla ne isin var ibne kari canin cektiyse kiskandinsa dibin dustuyse soylersin dollerdik seni mugecim ne oldu cok mu ateslendin mugecim boyaci denktas senin o atesini alicaz devletimizden caldigini sahislardan benden caldigini talan ettirdiginn senin o boklu gotunden cikaracam devletin milletin sahislar icin ibne kari muge boyaci denktas mis dp nin icinde zavalli kadinlari kizlari kullaniyorsun sicti cafer bez getir afet civik sicti tez getir afetin tokmakcisida serdar denktas efendi oyle demi laan gavat

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18