banner38

İşte İklim Değişikliğinin Suçluları!

banner32

İşte İklim Değişikliğinin Suçluları!
banner41
banner37
banner23

Habere göre; İklim Krizi ile dünyadaki aşırı zenginlerin bir bağlantısı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Guardian’da yer alan habere göre, dünya nüfusunun en zengin yüzde 1’i (yıllık 172 bin dolardan fazla kazananlar) dünyanın karbon emisyonunun yüzde 15’ini üretiyor. Bu oran, en yoksul yüzde 50’lik kesimin karbon emisyonuna etkisinin iki katı.


Dünya nüfusunun en zengin yüzde 1’i, ortalama olarak her yıl kişi başına 70 tondan fazla karbondioksit salıyorlar. 20 milyarderin yaşam tarzlarına ilişkin yakın zamanda yapılan bir analiz, her birinin ortalama 8 bin tondan fazla karbondioksit ürettiğini ortaya çıkardı. Bu, 1.5 C’den fazla olmayan bir ısınma hedefleyen dünyada, kendi paylarına düşen karbondioksit miktarının 3500 katı!


İngiliz yardım kuruluşu Oxfam tarafından yapılan çalışma, dünyanın küresel ısınmayı Paris Anlaşması'nda taahhüt edildiği gibi 1.5 derecenin altında tutma yolunda devam edebilmesi için süper zenginlerin emisyonlarını %97 oranında azaltmaları gerektiğini söylüyor. Peki ama nasıl?


Milyarderlerin bu kadar fazla karbon emisyonuna neden olmalarının başlıca sebepleri kendilerine ait yatları, uçakları ve birden fazla malikaneleri. Tüm bu lüks, atmosfere fazladan Sera Gazı salgılanmasına neden oluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3