Facebook skandalında itiraf:

Facebook skandalında itiraf:
"Verileri Trump lehine kullandık"

Facebook'tan kişisel verileri izinsiz şekilde aldığı öne sürülen analiz şirketinin en tepedeki yöneticisine ait gizli çekilen görüntüler, verilerin ABD başkanlık yarışında Trump'ın lehine kullanıldığını ortaya koydu.

Facebook'taki 50 milyon kullanıcının kişisel verilerini izin şekilde ele geçirdiği iddia edilen analiz şirketi Cambridge Analytica'nın yönetim kurulu başkanının söz konusu verilerin ABD seçimlerinde Donald Trump'un lehine kullanıldığını itiraf ettiği sözleri gizli çekilen görüntülerle basına yansıdı.

İngiliz Channel 4 News televizyonunun Salı günü yayınladığı gizli çekim görüntülerde İngiliz şirket Cambridge Analytica’nın Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Nix, Kasım 2016'daki seçim öncesinde o zaman Cumhuriyetçilerin başkan adayı olan Donald Trump ile "çok defa" buluştuğunu söylüyor.

Nix aynı zamanda Cambridge Analytica’nın Trump’ın seçim kampanyasının son aylarında kilit bir rol oynadığını da belirtiyor.

Nix gizli kamerayla kaydedilen bu sözleri, kendisini Sri Lanka'daki seçimleri etkilemek isteyen potansiyel bir müşteri olarak tanıtan televizyon kanalının muhabirine Londra'daki bir otelde söylediği belirtildi.

"Ortada bir kanıt yok, resli bir belge yok”

Nix görüntülerde "Bütün araştırmayı biz yaptık. Bütün verileri biz hazırladık. Bütün analizleri biz yaptık. Bütün hedef tespitini biz yaptık. Dijital kampanyanın hepsini biz yürüttük ve bizim verilerimiz onların stratejisini belirledi" diyor.

Trump’ın seçim kampanyası sırasında "kendi kendini imha eden zamanlayıcı"ya sahip e-postalar kullandıklarını belirten Nix, "ortada bir kanıt yok, resmi bir belge yok, ortada hiçbir şey yok" diyor.

Cambridge Analtytica “Nix görevden alındı”

Bu görüntülerin ortaya çıkmasının ardından açıklama yayınlayan Cambridge Analytica'nın yönetimi kurulu, Nix'in görevden alındığı duyurdu.

Nix ile ilgili bağımsız bir soruşturma başlatıldığının belirtildiği açıklamada, Nix'in gizli çekim esnasında sarf ettiği sözlere de değinilerek bu yorumların "firmanın değer ve faaliyetlerini yansıtmadığı" aktarıldı.

Konuyla ilgili açıklama yayınlayan Facebook ise Cambridge Analytica şirketinin verileri kötüye kullanması sebebiyle "şaşkınlığa uğradıklarını” bildirdi.

 
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18