Dünya basını eylemi böyle gördü 'Binlerce Kıbrıslı Türk Ankara'ya karşı eylem yaptı'

Dünya basını eylemi böyle gördü 'Binlerce Kıbrıslı Türk Ankara'ya karşı eylem yaptı'
banner23

Ankara'nın aşırılık yanlısı cumhuriyete yönelik ağır politikalarına karşı kitlesel bir gösteri yapılması çağrısında bulunan "Kıbrıs'ı geri istiyoruz" diyen binlerce Kıbrıslı Türk, şiddetli yağmur yağmasına rağmen Lefkoşa'nın sokaklarında toplandı. Suriye'deki Kürt militanlara karşı ülkenin askeri harekatını eleştiren ön sayfalı bir makale yayınlamasından ötürü, Kıbrıs Türk gazetesi Afrika'ya sert bir saldırı düzenledikten sonra Türk Hükümeti'yle gerginlik yaşandı.

Milliyetçi Grey Wolves'ın öncülüğünde, Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gazetenin "ahlaka aykırı" ve "utanmaz" duruşunu eleştirmesinden sonra saldırılar arttı. 'Biz yeterince Müslüman değiliz' Kıbrıslı Türkler anket tezgahları gibi "Türkiye'den bir işgal daha" başlığı altında, Afrika, Ankara'nın 1974'te Kıbrıs'ta yaptığı askeri operasyonla paralellik kurarak Türkiye'nin kuzeydeki işgalciliğini dile getirdi Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, saldırıyı serbest basın ve konuşma özgürlüğü saldırısı olarak kınadı.

Sendika üyesi Şener Elcil, Guardian'a şu açıklamayı yaptı: "Saldırı, kendi ülkesinde artık güvende hissetmeyen Kıbrıslı Türkler için çok şiddetli ve çok aşağılayıcı" dedi. "Türkiye'de tüm aydınlar, gazeteciler ve yazarlar hapsedildi. Muhalefet yok, ancak Kıbrıs'ta demokrasiye ve barışa inananlar var "dedi. Sol kanatlı ve laik Kıbrıslı Türk öğretmenlerin birlikteliğini yürüten Elcil, Ankara'daki şiddeti Pazartesi günü suçlayan diğer protesto göstericilerini yineledi. Hafta sonu Bursa'da düzenlenen bir mitingde Erdoğan, "kaba" gazetenin eleştirilerine yanıt vermek için "kuzey Kıbrıs'taki kardeşlerini" kışkırttı.

Allahu Ekber diye bağıran yaklaşık 500 protestocu binaya yaklaştı, pencereleri parçalayıp yumurta, su şişeleri ve taşlarla silerek tuttu. Gazetenin editörü Şener Levent, linç edilmekten kurtulmuş olduğu iddia edilen tanıklardan darp kaçtı. Lefkoşe'den konuşan Elcil, "Türk büyükelçiliği emriyle hareket eden gruplar, paramiliter örgütler bunun arkasında. "Uzun süredir Erdoğan, gücünü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne çekmeye çalışıyor. Kıbrıslı Türkler kendilerini korumak istemiyorlar. " Adanın Yunan tarafından yönetilen güneydeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin arifesinde gerçekleşen gösteri, Türkiye ile azınlık arasında gerginliklerin yaşandığı bir dönemde geldi ve adını neredeyse 45 yıl önce istila etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2018, 00:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18