banner38

Çin ve ABD Tayvan için savaşacak mı?

banner32

Çin ve ABD Tayvan için savaşacak mı?
banner41
banner37
banner23

Çin güney komşusunu topraklarına katacağını duyurdu, Pekin'de kürsüye çıkan Xi "Anavatanla tarihi yeniden birleşme görevi yerine getirilmeli ve kesinlikle yerine getirilecek" dedi.

1Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

Bir günde 56 savaş uçağıyla 'işgal' sinyali veren Çin, bu sabaha karşı beklenen açıklamayı yaptı ve uluslararası haber ajansları gelişmeyi 'acil' koduyla dünyaya duyurdu.

2Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

Çin lideri Xi Jinping, bugün başkent Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda kürsüye çıktı ve bağımsızlığını tanımadıkları güney komşusu Tayvan'a açık mesajlar gönderdi.

3Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

'Tek Çin' politikasını yineleyen Xi, Tayvan'la yeniden birleşmenin olacağını ve olması gerektiğini söyledi. Çin liderinin sözlerini anında dünyada yankı buldu ve 'son dakika' oldu.

4Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

Çin'de hanedanlığın yıkılıp cumhuriyetin ilan edilmesinin 110'uncu yıldönümünde konuşan Xi Jinping, "Anavatanla tarihi yeniden birleşme görevi yerine getirilmeli ve kesinlikle yerine getirilecek" dedi.

5Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

Xi'nin açıklamasını 06.01'de 'son dakika' koduyla geçen Reuters haber ajansı, Çin liderinin doğrudan bir askeri güç kullanmaktan söz etmediğini kaydediyor. Ancak, Xi'nin Tayvan'ın kesinlikle yeniden Çin toprağı olacağını üstüne basarak dile getirmesi gözden kaçacak gibi değil.

6Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

Modern Çin'in Mao'dan bu yana en güçlü lideri olan Xi, Temmuz ayında herhangi bir bağımsızlık girişiminin ezileceğini belirtmişti. 2019 yılında ise doğrudan askeri güç kullanımıyla ada ülkesini tehdit etmişti.

7Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

Çin liderinin sözleri dünyada yankı buldu. BBC manşetinden 'Xi Tayvan'la yeniden birleşme için yemin etti' başlığını atarken, Al Jazeera 'Xi Tayvan'la yeniden birleşme için yemin etti ancak güç kullanma tehdidinden kaçındı' manşetiyle okurlarının karşısına çıktı.

8DAKİKALAR SONRA YANIT GELDİ

DAKİKALAR SONRA YANIT GELDİ 

Pekin'den yapılan açıklamalara Tayvan'dan dakikalar sonra yanıt geldi. Taipei yönetimi, Tayvanlıların kendi ülkelerinin geleceğini ellerinde tuttuklarını, 'tek ülke, iki sistem'i reddettiklerini vurguladı.

9Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

Tayvan'ın müttefikleri ABD, İngiltere ve diğer ülkelerle Güney Çin Denizi'nde karşı karşıya gelen Çin ordusu, yeryüzünün en tehlikeli noktasında seyreden uçak gemilerini gölge gibi takip ediyor.

10Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

Çin, kuruluşunun 72. yıldönümünde başlayan sortilerle birkaç gün içinde Tayvan'ın üzerine 150'den fazla savaş uçağı gönderdi. 4 Ekim tarihinde 56 savaş uçağı birden Tayvan hava sahasına girdi.

11GİZLİCE TEST EDİLEN FÜZE PEKİNİ VURABİLİR

GİZLİCE TEST EDİLEN FÜZE PEKİN'İ VURABİLİR 

Yükselen tansiyonun bir sıcak çatışmaya dönüşmesinden korkulurken, İngiliz medyası, Tayvan'ın Çin'in başkenti Pekin'i de vurma kapasitesi bulunan bir füze geliştirdiğini yazdı.

12Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

Yun Feng(Bulut Zirvesi) adlı füzenin menzili, 1930 kilometreyi buluyor. Çin'in birçok büyük şehrine ulaşabilen füze geçtiğimiz yıl gizlice test edildi, fakat hiçbir zaman resmi olarak doğrulanmış değil.

13Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

Tayvan'ın yeni füzesine karşılık dünyanın en kalabalık ülkesi Çin kendi uçak gemisini üretti. Ayrıca korku salan hipersonik füzeleri, jetleri ve insansız hava araçları bulunuyor.

14DENİZALTI HASAR ALDI

DENİZALTI HASAR ALDI 

USS Ronald Reagan ve USS Carl Vinson uçak gemilerini bölgeye gönderen ABD'nin bir nükleer denizaltısı ise, alev topuna dönen Güney Çin Denizi'nde 'bilinmeyen bir nesneye' çarptı.

15Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

Amerikalı yetkililer, 2 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen olayda USS Connecticut denizaltısındaki 15 mürettebatın yaralandığını, yaralıların durumunun hafif olduğunu duyurdu.

16Son Dakika Haberler: Çin dünyaya ilan etti Acil koduyla geçtiler

ABD ordusu, denizaltının çarptığı nesnenin ne olduğunu bilmediklerini, aracın işler halde olduğunu ve ABD'ye ait Guam adasına doğru ilerlediğini belirtiyor. Bir ordu sözcüsü "Nükleer enerji üretim kısmı hasar görmedi ve denizaltı tüm işlevlerini sürdürebiliyor. Hasarın boyutu değerlendiriliyor. ABD Donanması'ndan yardım talep etmeye gerek olacak bir durum yaşanmadı" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3