banner38

ÇİFTE VATANDAŞLIĞI OLAN KÜRT İŞİNSANI İTALYA'DA GÖZALTINA ALINDI

banner32

ÇİFTE VATANDAŞLIĞI OLAN KÜRT İŞİNSANI İTALYA'DA GÖZALTINA ALINDI
banner41
banner37
banner23

Almanya-Türkiye çifte vatandaşı bir iş insanının İtalya'da bir otelde Türkiye'nin isteği üzerine İnterpol tarafından kırmızı bültenle arandığı gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.
 Alman Die Welt gazetesinin haberine göre, sözkonusu kişi kuzey İtalya'da San Remo'da kaldığı otelde Türkiye'nin isteği doğrultusunda hakkında Interpol tarafından  kırmızı bültenle arama emri olduğu gerekçesiyle güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

1973 doğumlu olan kişinin hakim önüne çıkarıldığı ifade edilirken güvenlik gerekçesi nedeniyle die Welt gazetesinde isminin belli olduğu ancak yazılmadığı kaydedildi.

Haberde Alman Dışişleri Bakanlığı'nın ve Alman Sosyal Demokrat Parti ( SPD) Dışişleri Komisyonu Sözcüsü Niels Annen'in konudan haberdar edildiği ve Dışişleri Bakanlığı'nın konsolosluk işlemleri için devreye girdiği belirtildi.

Sözkonusu işinsanının Kürt- sol hareketinden geldiği, 1990'lı yıllarda "PKK terör örgütü üyesi olma suçlamasıyla" Türkiye'de cezaevinde kaldığı,  mahkemesine dışardan serbest bırakılarak devam edildikten sonra  Almanya'ya kaçtığı belirtildi.

İşinsanı Türkiye'de uzun süre tutukluluğundan dolayı Avrupa Adalet Divanı'na başvurdu. 2012 yılında  Türkiye'nin Avrupa Adalet Divanı'na 20 bin avro tazminat ödemesi gerektiğine hükmedildi.

Daha önce de yazar Doğan Akhanlı İspanya'da kırmızı bültenle arandığı gerekçesiyle gözaltına alınmış ve daha sonra serbest bırakılmıştı.


Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3