banner38

BM'DEN TARAFLARA MÜZAKERELERE KATILIN ÇAĞRISI

banner32

BM'DEN TARAFLARA MÜZAKERELERE KATILIN ÇAĞRISI
banner41
banner37
banner23
BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs ile ilgili tüm ilgili taraflara “Birleşmiş Milletler tarafından yapılan istişarelere esaslı bir şekilde katılmaları ve BM Güvenlik Konseyi’nin kararları temelinde Kıbrıs sorununa iki toplumlu, iki bölgeli bir federal çözümün bulunması amacıyla kaydedilen ilerleme üzerine olumlu katkıda bulunmaları ve yaratılan fırsatı değerlendirmeleri” çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, salı günü BM Güvenlik Konseyi üyelerini Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgilendirdi.

Toplantının ardından basına açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) dönem başkanlığını yürüten İsveç’in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Olog Skoog, Bayan Spehar ile UNFICYP’in çalışmalarına desteğini ifade etti ve Bayan Jane Holl Lute’nin atanmasını memnuniyetle karşıladı.

BMGK ,“ tüm Kıbrıslılara ve daha geniş bölgeye fayda sağlayacak bir anlaşmaya varmak ve gerekli uzlaşmaları sağlamaları için gerçek bir siyasi irade göstermeleri” çağrısında bulundu.

Spehar ise yaptığı açıklamada, BMGK üyeleri ile Kıbrıs sorunundaki mevcut durum ve BM’nin rolü üzerinde “iyi bir görüş teatisi yapıldı” dedi.

Spehar, “BM Güvenlik Konseyi’nin UNFICYP’in alandaki rolü ve iyi hizmetleri için ifade edilen destek memnun edicidir” dedi.

BMGK üyelerinin toplantıda hazır bulunan Lute’nin atanmasını de memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Elizabeth Spehar, Lute’nin yakın gelecekte Kıbrıs ile ilgili tüm taraflarla istişarelerde bulunacağını belirtti.
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 00:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3