Askeri üs daimi hale geliyor

Askeri üs daimi hale geliyor
banner23
Katar, ABD'nin kullandığı El-Ubeyd Hava Üssü'nün genişletilerek daimi bir üs haline getirileceğini söyledi.

ABD'nin 11 bin asker konuşlandırdığı üste deniz gücü barındırmasına da olanak sağlanacak. ABD Başkanı Trump'ın tek bir telefonla Körfez'deki krizi çözebileceği de iddia edildi.

 

Katar Savunma Bakanı Halid el-Atıyye, El-Udeyd Hava Üssü'nün genişletilerek daimi bir üs haline getirilmesini istediklerini söyledi.

Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan araştırma kurumu Heritage Foundation'a demeç veren Atıyye, ABD ile Katar arasındaki askeri ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin, El-Udeyd Üssü'nü genişletip daimi bir üs haline getirmeyi planladığını belirten Atıyye, "Katar'daki askeri yetkililer, ABD Savunma Bakanlığı'ndaki mevkidaşlarıyla 2040 vizyonu çerçevesinde ikili askeri ilişkileri güçlendirmeyi planlıyor. Bu vizyon, Udeyd Üssü'nün mevcut hava kuvvetlerinin yanı sıra ABD'ye ait deniz gücünü de barındırmasını içeriyor" dedi.

Körfez ülkeleriyle yaşanan kriz

Katar ile Körfez ülkeleri arasında yaşanan krizde ABD'nin oynayabileceği rolle ilgili de konuşan Atıyye, "Körfez krizini çözebilecek tek kişi ABD Başkanı Donald Trump'tır. Tek bir telefonla bu sorunu çözebilir" iddiasında bulundu.


Katar’ın askeri alandaki alternatif arayışları

Atıyye, "ülkesinin Rus S-400 füze savunma sistemi satın almak istediği" yönündeki haberlere ilişkin, "Savunma Bakanlığı böyle bir açıklama yapmadı. Bakanlık olarak tüm fırsatları değerlendiriyoruz. Belli bir sistemle ilgili etüt çalışmaları ülkenin ihtiyacı göz önüne alınarak yapılır" ifadesini kullandı.

Farklı füze sistemleriyle ilgili arayış içinde olmakta sakınca görmediğini dile getiren Atıyye, bunun, ABD'ye alternatif arayışı olmadığını, ABD kara ve hava kuvvetleriyle güçlü ilişkileri olduğunun altını çizdi.

Katar'ın böyle bir adım atmasının ABD ile ilişkilerine etki etmeyeceği öngörüsünde bulunan Atiyye, "ABD ile ilişkilerimiz, herhangi bir ülkeden füze sistemi satın alımından etkilenmeyecek kadar derin" dedi.

Katar'ın Türkiye'den ekipman ve askeri araç satın alması konusuna da değinen Atiyye, "Türkiye NATO üyesi bir ülke ve bizim ortağımız, aramızda ortaklık ilişkisi var ve biz ondan bu araçları satın aldık" ifadesini kullandı.

Atıyye, savaş yanlısı olmadıklarını ancak hava sahalarını korumayı ve bölgede istikrarı sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.

ABD'nin İran meselesinde daha fazla mesai harcaması gerektiğine işaret eden Atıyye, sorunların diyalog dışında yollarla çözülmesinin bölgeyi felakete sürükleyeciğini kaydetti.

Üste ABD’nin 11 bin askeri var

ABD'nin, başkent Doha'nın 30 kilometre güneybatısındaki El-Udeyd Üssü'nde çoğunluğu hava kuvvetlerine bağlı 11 bin askeri bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18