Anlaşma çöktü! F-35 ve SİHA depremi...

ABD'nin yeni lideri Biden'ın gece yarısı attığı imza Ortadoğu'da deprem etkisi yarattı, her yerde Türkiye'nin karşısına çıkan Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük hayali suya düştü. Suudi Arabistan'dan İsrail'e birçok ülkede yankı bulan gelişmeyle dengeler değişti, BAE'nin SİHA planı da askıya alınmış oldu.

Anlaşma çöktü! F-35 ve SİHA depremi...
banner23

ABD'nin eski başkanı Donald Trump, damadı ve başdanışmanı Jared Kushner aracılığıyla dört yıl boyunca Ortadoğu'da İsrail'in istediği her şeyi verdi. Washington yönetimi, 2017-2021 arasında büyükelçiliğin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması, Golan Tepeleri'nin işgalinin tanınması, Kudüs'ün başkent olarak tanınması gibi adımlar attı. 

İsrail-Filistin sorununun çözümü için Yahudi olan Jared Kushner'in hazırladığı 'Yüzyılın Anlaşması'nı ilan eden Trump, Tel Aviv yönetimiyle Arap ülkeleri arasında anlaşmalar imzalanmasını da sağladı.  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn gibi ülkelerle normalleşme anlaşmaları Beyaz Saray balkonunda imzalanırken, Fas ve Sudan listenin yeni üyeleri oldu.  Washington'da 20 Ocak tarihinde gerçekleşen görev değişimiyle birlikte Joe Biden ABD Başkanı oldu, gözler bir kez daha Ortadoğu için alınacak kararlara çevrildi.  Biden, Ortadoğu'daki ezeli düşmanı İran'a gözdağı için Louisiana'dan havalanan bir B-52 bombardıman uçağını Basra Körfezi'ne gönderdi. Ünlü bombardıman uçağı Suudi F-15'leriyle birlikte gerilimin hiç dinmediği bölgede uçtu.  ABD Başkanı Joe Biden, Çarşamba günü akşam saatlerinde ise Ortadoğu'daki geleneksel müttefiklerine soğuk duş yaşatan bir karar imzaladı.  Askıya alınan anlaşmalar arasında ABD'nin BAE ile yaptığı 23 milyar dolarlık yüksek teknoloji silah satışları ve Suudi Arabistan'a yapılan mühimmat satış sözleşmesi de yer alıyor.  Amerikan Wall Street Journal gazetesi, anlaşmaların gözden geçirme süresinin ne kadar süreceğine dair bir bilgi olmadığını yazdı.  ABD'nin BAE ile sonbaharda yaptığı anlaşmanın büyük bir kısmını 50 adet Lockheed Martin F-35 savaş uçağının satışı oluşturuyordu. Anlaşma uyarınca BAE, İsrail'i tanıma karşılığında F-35 savaş uçaklarına sahip olan ilk Arap ülkesi olacaktı.  Anlaşmaya dahil olan diğer şirketler, General Atomics ve Raytheon. Reuters'ın haberine göre Raytheon yönetini, gelirleriyle ilgili yatırımcılarla Salı günü düzenlediği konferansta, "Yönetimdeki değişiklikle, Orta Doğu'daki bir müşteriye yaklaşık 500 milyon dolarlık doğrudan satış yapmak için ruhsat almamız da zorlaştı" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18