ABD’de alarm: Yangınlar rekor düzeyde

ABD’nin California eyaletinde yüzlerce noktada devam eden orman yangınlarını kontrol altına almak için 14 binden fazla itfaiyeci mücadele ediyor.

ABD’de alarm: Yangınlar rekor düzeyde
banner23

ABD’nin California eyaletinde yüzlerce noktada devam eden orman yangınlarını kontrol altına almak için 14 binden fazla itfaiyeci mücadele ediyor.

Eyalet genelinde süren yangınlarda 8 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 300’den fazla yapı da hasar gördü. ABD Orman Servisi tarafından yapılan açıklamada, kuru ve sıcak hava nedeniyle her yaz sonu başlayan ve ‘yangın sezonu’ olarak bilinen Eylül-Ekim aylarında artış gösteren California’daki yangınlarda bu yıl rekor düzeyde 800 bin hektardan fazla alanın yandığı belirtildi.

Yangınlara 14 binden fazla itfaiyecinin 2 bin 400 itfaiye kamyonu ve 95 havadan yangın söndürme aracıyla müdahale ettiği bilgisi paylaşıldı. Bazı yerleşim yerleri boşaltıldı Hafta sonundan bu yana, California Ulusal Muhafızlara bağlı askeri kurtarma helikopterlerinin Sierra Ulusal Orman’ından 12, China Peak’tan 13, Edison golü civarından da 22 kişiyi kurtardığı, yangında mahsur kalarak helikopterler tarafından kurtarılan kişi sayısının bu yıl 215’i geçtiği aktarıldı. Eyaletin kuzeyindeki San Francisco Bay alanında devam eden yangınlar kısmen kontrol altına alınırken, Los Angeles, San Bernardino ve San Diego şehirlerinin bulunduğu güney California’da ise alevlerin sürdüğü, bölgedeki bazı yerleşim yerlerinin boşaltılarak 8 ulusal ormanlık alanın kapatıldığı kaydedildi. Yangınlar nedeniyle eyalet genelindeki 21 bölgede yaklaşık 200 bin kişiyi etkileyecek elektrik kesintisine gidildiği de ifade edildi.

“California’da orman yangınları çok tehlikeli” Pasifik Bölgesi Orman Servisi’nden Randy Moore, önümüzdeki günlerde sıcak ve kuru hava şartlarının daha da kötüleşmesini beklediklerini belirterek, “California’da orman yangınları çok tehlikeli, bu nedenle ciddiye alınmalı” uyarısında bulundu.   Cuma günü başlayan yangınların bazısının rüzgarın etkisiyle bir günde 24 kilometre kadar ilerlediğine dikkat çekilerek, hafta sonundan bu yana evleri yanan 200 kadar bölge sakininin civardaki okul, kilise ve kütüphanelere yerleştirildiği belirtildi.

Eyalet genelinde, 15 Ağustos’tan bu yana düşen 13 binden fazla yıldırımın 900’den fazla yangına neden olduğu, yangınlarda şimdiye kadar 8 kişi hayatını kaybederken, 3 bin 300’den fazla yapının da zarar gördüğü kaydedildi. Yetkililer, hava durumu tahminlerinin, sıcak hava ve öngörülemeyen rüzgarların yanı sıra daha fazla yıldırım tehdidine işaret ettiğini kaydederek, eyalet sakinlerini yangınlara karşı hazırlıklı ve yüksek alarmda olmaları gerektiği konusunda uyardı.

Trump California’daki yangınları “büyük afet” ilan etmişti ABD Başkanı Donald Trump, California’da devam eden yangınlar için “büyük afet” ilan ederek federal yardıma onay vermişti. California Valisi Gavin Newsom da Trump’ın afet ilanının, eyalette yangınlardan etkilenen kişilere kriz danışmanlığı, barınacak yer ve diğer sosyal hizmetler konusunda yardım edeceğini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18