35 yıl sonra sinema salonları yeniden açılıyor

35 yıl sonra sinema salonları yeniden açılıyor

Suudi Arabistan'da sinema salonları 35 yıl sonra yeniden açılıyorEski Suudi Arabistan Kültür ve Sanat Derneği Başkanı ve Basın Danışmanı Bazigi, "(Sinema yasağının kaldırılması) Bu durum şüphesiz farklı bir kültürel atmosfer yaratacak." dedi.


Suudi Arabistan'da 35 yıllık sinema yasağının kalkması ülkede farklı tepkilere neden oluyor.


Sinema salonlarının yeniden açılacak olmasına destek verenler konuya "yatırım ve istihdam" açısından bakarak ekonomiye olumlu yansımaları olacağını ve kültürel bir atmosfer yaratacağını söylerken, uygulamaya karşı çıkanlar ise ülkenin kendi ürettiği bir sinema yapımının olmadığına işaret ederek sinemaların Batı kültürünü empoze etmekten başka bir anlamı olmayacağını ifade ediyor.


AA muhabirine konuşan eski Suudi Arabistan Kültür ve Sanat Derneği Başkanı ve Basın Danışmanı Sultan el-Bazigi, 35 yıl aradan sonra sinema yasağının kalkmasını "olumlu bir adım" olarak nitelendirdi."Yatırım ve istihdam için önemli bir sektör olacak"


Bazigi, "Bu durum şüphesiz farklı bir kültürel atmosfer yaratacak. Aynı zamanda yatırım ve istihdam için de önemli bir sektör olacak." dedi.


Suudi Arabistan halkının sinema dünyasına yabancı olmadığını belirten Bazigi, "Sinema salonları kapalı olmasına rağmen halkın çoğu, televizyon, veya tablet aracılığıyla ya da yurt dışına çıktıklarında sinemalara gitmek suretiyle Arap ve dünya sinemasını yakından takip ediyordu. Şimdi yeni olan; filmleri vizyona girdiği gibi izleyebilecek olmaları." diye konuştu."Sinema, dünya kamuoyunu yansıtan bir dil"


Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da, #Riyad'daSinemaSalonlarınınAçılması etiketiyle yapılan paylaşımlarda sinema salonlarının yeniden açılmasına destek verenler olduğu gibi karşıt paylaşımların da olması dikkati çekiyor.


"Er-Rumeysi" isimli Twitter kullanıcısı, farklı edebi eserlerin teşvik edilmesi, hikaye türünün gelişmesi ve sinema kültürünün halklar arasında yaygınlaştırılması için Mısır sinemasının model olduğuna dikkati çekerek sinema yasağının kalkması dolayısıyla Suudi Arabistan halkını tebrik ederken, "Mıknas" isimli Twitter kullanıcısı da "Sinema ne oyun ne de eğlence. Dünya kamuoyunu yansıtan bir dil ve ifade aracı. Suudi Arabistan'da sinema zorunluluktur. Suud halkına tebrikler." ifadesini kullandı."Batı kültürünü yaymayı hedefliyor"


Sehm el-Leyl isimli Suudi Arabistanlı ise Twitter paylaşımında sinema salonlarının yeniden açılması fikrine karşı çıkarak, "Bizim sinema salonlarında sergileyebileceğimiz kendi ürünümüz yok. Dolayısıyla bu yeni durum Batı kültürünü yaymayı, maddi ve kültürel olarak ürünlerini pazarlayarak Batı'yı memnun etmeyi hedefliyor." ifadesine yer verdi.Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18