banner53

banner52

banner20
14 Aralık 2017 Perşembe

“Elektrik kesintisine bağlı şehir içi kesintileri, skandaldır”
banner26

"Anayasa'ya neden hayır demeliyiz?"

21 Haziran 2014, 10:16
Bu makale 4001 kez okundu
13) Yargıç Sayısı Artmakla Bir Şey Değişmeyecektir
Bu maddenin yüzde 90’ı mevcut Anayasa’da zaten vardır. Buradaki tek önemli yenilik Yüksek Mahkeme’deki yargıç sayısının artırılabilmesine imkân verilmesidir.
Yargıç sayısı artırılınca yargının sorunları azalacak gibi bir hava verilmeye çalışılmaktadır. Bu yanıltmadan başka bir şey değildir. Yargının gerçek ve önemli sorunlarını çözmeye yönelik hiçbir sistemsel yenilik yoktur.
Mahkemelerin görevlerini yapmalarıyla ilgili verdikleri karar sayılarına bakmak gerekir. 1990-91 yıllarında Yüksek Mahkeme’de toplam 8 yargıç var iken, Yüksek İdare Mahkemesi olarak yılda ortalama 38 adet karar okunurken, bu sayı 2004-2007 yıllarında 15’e düşmüştür. Eğer sorun sayıda olsaydı netice böyle olur muydu?
Bir başka ilginç husus ise, öneride “en az 9 yargıç” yazarken, şimdi son halinde “en az 7 yargıç” ibaresi vardır. Mademki sorun yargıç sayısındadır 9’dan 7’ye neden düştünüz?
14) İnsanlar Arasında Ayrımcılığı ve Irkçılığı Devlet Kuralı Haline Getiriyoruz 
Buradaki tek yenilik “Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı”nın getirilmesidir. Ancak bu hakkın tanınmasında “insanlar arasında ayrımcılık” yapılarak çok büyük bir insan hakkı ihlali yaratılmıştır.
İnsan hak ve özgürlükleri ihlal edilen kişilere gidip Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapma hakkı tanınmaktadır. Konu insan hakkı olmasına rağmen sadece yurttaş olan insanlara bu hak verilmiştir. Yurttaş olmayan bireyler insandan sayılmamış, onların insan hakkı yok sayılmıştır. Yabancı düşmanlığı ve hatta ırkçılık yaratacak kadar bariz bir ayrıştırma ve diskriminasyon yaratılmıştır. Bir insanlık suçunu bu anayasaya “evet” diyerek alnımıza kara bir leke olarak yazacağız. Dünyanın neresinde insanların bir kısmına mahkemeye gitme hakkı verilirken, diğerlerinin suratına da yargı kapatılmıştır? Yoksa bunu Hitler’de mi yapmıştı?
Bu insanlık ayıbına onay vermemek gerekir, “evet” diyen herkes bu insanlık suçuna ortak olacaktır. Bu düzenleme uluslararası arenada bizi rezil edecek kadar önemli bir hatadır. Bunun altına imza koymamak gerekir. İleride utanç duyacağımız şeyler yapmayalım.
15) Yeniden Yargılanabilmek İçin Servetinizi Tüketmeniz Gerekecek 
Burada sadece tek bir yenilik olarak “yeniden yargılanabilme müessesesi”ni görüyoruz. Ancak bu yenilik getirilirken AB’ye uyum yerine AB’ye kafa tutma, AİHM’i hiçe sayma pozisyonuna düşülmüştür. Ayrıca bu haktan yararlanmak isteyenlerin maddi olarak bir servet harcamaları gerekecektir.
AHİM kararları AB üyesi her ülkeyi bağlamakta ve kararları devletlerce direkt uygulanmak zorundadır. Oysa bizler bu değişiklik ile mahkemelerimizi AİHM’in de üzerinde görecek anormal bir sistem yaratmak istemekteyiz. 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından haklı görülen, adaletsizce önceden yargılandığı için tekrar yargılanmasına hükmedilen kişi şu davaları açmak ve yıllarca uğraşmak zorunda kalacaktır:
a) Anayasa Mahkemesi’nde dava açılacaktır. Anayasa Mahkemesi “Evet AİHM doğru yaptı, gerçekten sizin insan haklarınız ihlal edildi” diye karar vermelidir.
b) Anayasa Mahkemesi bu kararı verdikten sonra Yargıtay’da yeni bir dava açmanız gerekecektir. Yargıtay “Evet siz tekrardan yargılanmalısınız” şeklinde karar vermelidir.
c) Yargıtay da bu kararı verdikten sonra ancak gidip alt mahkemede tekrar yargılanmanıza başlanacaktır.
Ortada insanlarımıza yönelik bir para oyunu vardır. Yeniden Yargılama Görüleceği üzere AİHM’in kararı bir paspas muamelesi görecek, siz en az 3-4 yıl uğraştıktan ve bir sürü avukat, mahkeme masrafı ödedikten sonra ancak yeniden yargılanabilmenin kapısını aralayabileceksiniz. 

Haberal Haber içi -->

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  KKTC'de şimdi bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılsa kimin Cumhurbaşkanı olmasını isterdiniz?

  YAZARLAR Tümü
  banner50
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  HaberalKibrisli -->

  izmir escort bayan

  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  E-Gazete
  • Haberal Kıbrıslı Gazetesi - Haber Merkezi - 13 Aralık 2017 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV